Officers and Committee Members

To contact an officer or committee by email, click on the name of the office or committee (blue links).

Officers

Minister:
Rev. Derek van Gulden

Moderator:
Jack Reed

Treasurer:
Bruce Coates

Treasurer of Mission Funds:
Jay Reed

Clerk:
Geof Lyon

Historian:
Liz Rice-Smith

Assistant Treasurer:
Fred Witte

Committees

Cabinet
The Cabinet the coordinating and policy-making body of the church. Its members are the Officers and a representative from each board and committee. It is chaired by the moderator.

Nominating Committee
The Nominating Committee seeks candidates for the offices, boards, and committees of the church. Its members are representatives from the boards and committees.

Diaconate
The Diaconate works with the pastor in ministering to the spiritual needs of the church and the community.

Jim Schell (co-chair)
Camilla Ayers (co-chair)
Laurie McKenna
Andrena Huntsman
David Emerson
Pam Beck
Elizabeth Rice-Smith

Board of Trustees
The Trustees are responsible for the church’s financial affairs and its property.

Walter Vining (chair)
Kevin Love
Chip Kistner
Bonnie Gray
Bill Elwell
Geof Lyon

Outreach Committee
The Outreach Committee studies social problems in the light of the Christian faith and disburses mission funds accordingly.

Jay Reed (ex-officio, chair)
Bill Davis
Diane Westman
Steve Kalaghan
Anne Kistner
Charlie Brackett
Darlene Spittle
Wendy Woodbury
Jessica Hunt

Christian Education Committee
The Christian Education Committee works with the Christian Education/Faith Formation Director to lead education programs and activities for children and adults.

Laurie McKenna
Anthony Hale
Karen Hurst
Kylah Brackett
Susan Himml

Stewardship Committee
The Stewardship Committee oversees fundraising for the church’s operations and missions.

Louisa Casadei-Johnson (co-chair)
Dan Bing (co-chair)
Kathie McCarthy

Jack Reed

Music Committee
The Music Committee works with the music director to oversee the church’s music programs.

Bob Cannon (chair)
Rhiannon Hurst
Sue Bowers
Hope Norton
Evelyn Reed

Membership Committee
The Membership Committee seeks to attract new people to the church to deepen and maintain the involvement of the members of the congregation.

Susan Lillis (co-chair)
Louisa Casadei-Johnson (co-chair)
Geof Lyon
Rick Kasten
Dan Bing

Personnel Committee
The Personnel Committee supports and advises staff members and mediates conflict between staff, committees, and members of the congregation.

Lou Cannon (chair)
Laurie McKenna
Jack Reed

Pastor-Parish Relations Committee
The Pastor-Parish Relations Committee supports the relationship between the minister and members of the congregation.

Kate Desmond
Rick Kasten
Camilla Ayers
Janice Ramsden

Thriving Congregations Committee
Debbie Welch (chair)
Katie Welch
Andrena Huntsman
Kate Desmond
Liz-Rice Smith
Leap Kasten

Board of Ushers
The Board of Ushers provides ushers for all services at the church.

Joe and Karen Chambers (February)
Jeff Taylor (March)
Barbara Reed (April)
Jack and Evelyn Reed (May)
Celene Lyon (June)
Karen Hurst (July)
Dorothy Geiser and Fred Witte (August)
Linda and Steve Rowell (September)
Chip Kistner (October)
Kathie McCarthy (November)
Liz Rice-Smith (December)
Susan Lillis (January)

Flower Committee
The Flower Committee ensures that flowers are provided and arranged for services.

Lee Wagner (February)
Nancy Andrews (March)
Ruth Janet Taylor (April)
Evelyn Reed (May)
Barbara Tenggren (June)
Marcia Meyers (July)
Lisa Vining (August)
Debbie Welch (September)
Pam Beck (October)
Susan Herron (November)
Celene Lyon (December)
Sue Herron (January)